Jdi na obsah Jdi na menu
 


stmívání info o filmu a o knize urcite si to prečtete

8. 1. 2009

Stephenie Meyer – TWILIGHT (Stmívání)

NA OBÁLCE:
Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Milenci však balancují na ostří nože – mezi touhou a hrozným nebezpečím.

 

ZÁKLADNÍ INFO:
Tenhle příběh začíná tak jako spoustu jiných příběhů - obyčejně. Normální dívka jménem Isabella Swan se z rodinných důvodů stěhuje ze slunečného Phoenixu do malého, věčně deštivého městečka Forks ke svému otci, místnímu policejnímu řediteli. Snad žádné jiné místo na světě jí nepřipadá nudnější. Předem ví, že v nové škole bude platit za atrakci - noví studenti do Forks nepřicházejí moc často - a to jejímu nijak vysokému sebevědomí nepřidá. Navzdory svému očekávání její první den neprobíhá nijak hrozivě - potkává nové lidi, kteří jsou natěšení na novou studentku a ochotní ji rychle přijmout mezi sebe - pak ale pozná rodinu Cullenových. Navzdory tomu, že jsou všichni až nadpřirozeně krásní a mají všechny předpoklady k tomu být oblíbení, platí ve škole za outsidery a nikdo nedokáže přesně vysvětlit, proč se jim každý raději vyhýbá...

 

VÝZNAM OBÁLKY:
Stephenie: "Jablko na obálce zobrazuje "zakázané ovoce".

NEW MOON (Nový Měsíc)

NA OBÁLCE:
Pro Bellu Swanovou je jedna osoba důležitější než vlastní život: Edward Cullen. Ale zamilovat se do upíra je daleko nebezpečnější, než si Bella dovede vůbec představit. Edward už Bellu zachránil ze spárů zlého upíra, avšak nyní, když jejich vztah ohrožuje vše, co je jim drahé, oba zjišťují, že jejich potíže teprve začínají...
V druhém pokračování své trilogie autorka dodává další neodolatelnou kombinaci milostného příběhu a napětí s fantastickou zápletkou. Tato vášnivá, strhující a hluboce dojemná upírská milostná sága míří k literární nesmrtelnosti.

 

Vsunula jsem prst pod hranu papíru a trhla s ním pod páskou.
"Kruci," zamumlala jsem, když mi papír rozřízl prst.
Z ranky mi vytekla jediná kapka krve. Všechno se to seběhlo tak rychle. "Ne!" vykřikl Edward...
Omámeně jsem vzhlédla od jasně červené krve pulsující z mé ruky - do horečnatých očí šesti náhle hladových upírů.

 

VÝZNAM OBÁLKY:
Tato obálka nebyla pod kontrolou Stephenie a ta sama přiznává, že ani moc neví, co symbolizuje. Zobrazuje vadnoucí květinu - takže Bellu.

ECLIPSE (Zatmění)

NA OBÁLCE:
Seattlem otřásá série záhadných vražd a Belle znovu hrozí nebezpečí od záludné upírky, jež stále touží ji zabít. Uprostřed toho všeho se navíc musí rozhodnout, čemu dá přednost: lásce k Edwardovi, nebo přátelství s Jacobem. Edward je upír, Jacob vlkodlak. Jsou jako led a oheň. Společnou mají jen vzájemnou nesmiřitelnou nenávist. A ještě jedno rozhodnutí musí Bella učinit: má zvolit život, či smrt? Ale co pro ni znamená život a co je smrt?

 

VÝZNAM OBÁLKY:
Obálka symbolizuje Bellinu snahu odtrhnout se od svého života, což nakonec není tak snadné. Ona si myslí, že to bude jednoduché, ale není.

BREAKING DAWN (Rozbřesk)

Čtvrtá (a poslední) část Twilight ságy vyšla anglicky 2. srpna 2008. Kniha je posledním dílem ságy Twilight a další pokračování se zatím neplánuje.

 

Zajímavost: Titul Breaking Dawn vymyslela ve skutečnosti Pelliroja (Pel) z Twilight Lexiconu. Stephenie přišla na TL chat, když tam bylo asi dvacet lidí a řekla, že by ráda našla nějaký nový titul pro svou další knihu. A že by byla ráda, kdyby v tom nebyla žádná Noc ani Měsíc ani nic podobného, ale měla by to být část dne. A Pel napadlo Breaking Dawn, což se také stalo pracovním názvem pro čtvrtou knihu :o)

 

VÝZNAM OBÁLKY:
Stephenie už prozradila, co obálka znamená, kvůli spoilerům to zde ale nebude uveřejněno, dokud nevyjde kniha i v ČR.

MIDNIGHT SUN (Půlnoční Slunce)

Na Midnight Sun (projekt, který měla Stephenie na řadě po dokončení Breaking Dawn) čekaly miliony fanoušků. Je to příběh Twilight, nicménně není psaný z pohledu Belly, ale Edwarda. Stephenie tak chtěla všem fanouškům jednou provždy vysvětlit, jak se Edward cítí a co se mu honí hlavou.

 

Bohužel jeho dokončení bylo odloženo na neurčito potom, co jeden z lidí, kterým Stephenie propůjčila hrubý náčrt prvních 12 kapitol, všechny kapitoly zcizil, nascanoval a dal na internet k volnému šíření. Stephenii to velmi ranilo, protože jak sama řekla, těchto pár kopií půjčila opravdu jen lidem, kterým stoprocentně věřila. Vzhledem k tomu, že několik posledních let musela žít v neustálém strachu z toho, že prosáknou spoilery ještě před vydáním knihy, řekla, že ve psaní Midnight Sun pokračovat prozatím nebude.

 

Dokončené kapitoly Stephenie uvedla na svých oficiálních stránkách ZDE.

FOREVER DAWN

Původní pokračování knihy Stmívání, které Stephenie začala psát v době, kdy ještě nevěděla, že Twilight bude publikováno. Psala totiž epilogy k Twilight a když nakonec ty epilogy byly tři a každý měl přes sto stránek, poznala, že ještě není připravená přestat psát o Edwardovi a Belle. Forever Dawn nesplňovalo podmínky pro Young Adult knihy, přeskočilo celé školní období Belly a věnovalo se dospělejším tématům. Přesto knihu dokončila, dala jí své starší sestře k narozeninám a začala psát Nový Měsíc. Říká, že ta kniha nespatří světlo světa ještě velmi dlouho (pokud vůbec), i proto, že některé náměty se objeví ve čtvrté knize.